Ogród Profesorski UJ

Do poznania
historiaogród profesorskiUJUniwersytet Jagielloński

Kraków to miasto aktywne i pełne życia. Centrum, Stare Miasto a w końcu Rynek to miejsca, gdzie średniowieczne style mieszają się z nowoczesnością. Mogłoby się wydawać, że pośród zabytkowych kamienic i kościołów, tłocznych uliczek i pełnych restauracji,  nie ma miejsca na przestrzeń do wytchnienia, która posiada niezwykle ciekawą historię i jest przy tym pomysłowo zaprojektowana. Jeśli studiujesz na Uniwersytecie Jagiellońskim i masz wydział na Rynku – to miejsce z pewnością jest Ci znane. Jeśli nie, to podczas niedzielnego spaceru koniecznie znajdź chwilę, by wstąpić i podumać w cieniu drzew Ogrodu Profesorskiego.

fot. Jakub Żak
fot. Jakub Żak

Ogród Profesorski UJ, bo o nim mowa, to piękne, spokojne miejsce pełne zieleni i interesujących instalacji. Znajduje się w samym Rynku, otoczony murami Collegiów Medicum, Maius, Minus i Witkowskiego, zatem możemy do niego wejść od ulicy Jagiellońskiej bądź przez dziedziniec Collegium Maius.

Powstał ok. 1467 roku, około 100 lat po utworzeniu ówczesnej Akademii Krakowskiej i od początku pełnił rolę typowego ogródka – owoce, które w nim rosły i drób, który w nim hodowano trafiały na stoły profesorów i wykładowców uczelni. Jego późniejsza historia nie była jednak łatwa – w XVIII w. pozostał bez żadnej opieki skazany na niszczenie, a w XIX w. pełnił rolę zaplecza budowlanego podczas restauracji Collegium Maius.  Pod koniec XIX w. zainteresował się nim Zakład Botaniki UJ i zasadził tam ponad 300 gatunków roślin, jednak od 1908 roku znów został wykorzystany jako plac budowy, tym razem podczas powstawania Collegium Witkowskiego.  Ogród został odnowiony dopiero w latach 2009 – 2010 z funduszy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wybrukowano alejki, postawiono drewniane ławeczki, zainstalowano efektowne oświetlenie, starannie dobrano rośliny. Na tyłach Collegium Witkowskiego znalazło się nawet niewielkie poletko na zioła. Aranżację uzupełniają XIX-wieczne rzeźby profesorów, ubranych w togi i birety, choć nie wiadomo, kogo konkretnie przedstawiają. Bramy wejściowej strzeże dwóch kamiennych halabardników.
W ogrodzie zainstalowano także interaktywne modele pięciu przyrządów naukowych. Każdy nawiązuje do innego etapu rozwoju krakowskiej uczelni.
Do XV i XVI wieków, złotego czasu Akademii Krakowskiej, nawiązują zegar słoneczny i model sfery armilarnej. Półkule magdeburskie symbolizują okres oświecenia, powstawały wtedy pierwsze gabinety fizyczne. Klatka meteorologiczna pochodzi z XIX wieku, wtedy na UJ rozpoczęły się stałe pomiary meteorologiczne. Wiek XX symbolizuje oryginalne urządzenie z pierwszego cyklotronu budowanego przez pracowników uczelni oraz licznik scyntylacyjny do pomiaru promieniowania kosmicznego.

fot. Jakub Żak
fot. Jakub Żak

Ogród Profesorski to miejsce odwiedzane zarówno przez studentów jak i turystów. Niejednokrotnie stanowił plener do różnych sesji zdjęciowych a krakowscy żacy często spędzają w nim czas ucząc się do egzaminów – jakby obecność naukowych przyrządów miała jakoś pomóc w przyswojeniu wiedzy z całego semestru J

fot. Jakub Żak
fot. Jakub Żak

Ogród jest ogólnodostępny od 22 kwietnia do 31 października, w godz. od 10.00 do 16.00 więc jeśli jeszcze tam nie byłeś/łaś, koniecznie musisz to nadrobić.

fot. Jakub Żak
fot. Jakub Żak

 

Autor: Grzegorz Przemieniecki

Może Ciebie zainteresować

Wieszcz, który spoczął w Krakowie

Pod „Adasiem” chociaż raz umawiał się prawdopodobnie każdy mieszkaniec Krakowa. Pomnik Adama Mickiewicza znajduje się miedzy Sukiennicami, a wlotem do ulicy Siennej. Konkurs na projekt tego monumentu wygrał polski rzeźbiarz…

Legenda o Nawojce – kim była ta niezwykła dziewczyna?

Jest to opowieść o kobiecie nietuzinkowej – ambitnej, nieprzeciętnej, dążącej do wyznaczonego sobie celu za pomocą wszelkich dostępnych środków. Zdecydowanie wyprzedzała swoją epokę. Mowa o Nawojce. Jej historia jest owiana…

Legenda o Wandzie, co nie chciała Niemca

Legenda o Wandzie, legendarnej władczyni Krakowa, jest jedną z najbardziej znanych opowieści z polskiego folkloru. Jednak nie każdy wie, że istnieje kilka wersji tej opowieści, które różnią się od siebie…

Obserwuj nas!

Instagram

Pogoda w Krakowie

Kraków, PL
12:38 am, 20 kwietnia, 2024
7°C
słabe opady deszczu

Najpopularniejsze o Krakowie

Reklama