Głowa na Rynku Głównym w Krakowie

Znane
MitorajRynek Głównyrzeźba
mitoraj4
fot. Jakub Żak

Zapewne niejedna osoba umawiała się ze znajomymi na Rynku Głównym w Krakowie „przy Głowie”. Jest to w tym względzie alternatywa dla „Adasia” i Empiku. Jednakże kiedy powstała owa rzeźba przedstawiająca głowę i przez kogo została wykonana?

Rzeźba ta przedstawia spętaną twarz młodzieńca o pustych oczodołach i nosi nazwę ?Eros bendato?, co po polsku oznacza „Eros spętany”. Powstała ona w 1999 roku przez znanego polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja, którego rzeźby można oglądać między innymi  w takich miastach jak Paryż, Rzym, Mediolan, Lozanna. Ta warta około pół miliona euro rzeźba z brązu została podarowana miastu Kraków za darmo. W 2005 roku została ustawiona pod Wieżą Ratuszową i w tym miejscu stoi do dziś.

mitoraj
fot. Jakub Żak

Popularna „Głowa” od początku jest postawienia na płycie Rynku Głównego budziła w Krakowie skrajne emocje. Jedni uważali ją za element szpecący Rynek Główny w Krakowie, natomiast inni sądzili, że dobrze się w niego wpasowuje.   Obecnie większość przeciwników „Głowy” pogodziła się z jej obecnością i nie słychać już tak zdecydowanych głosów za usunięciem jej. Warto podkreślić, że „Eros spętany” jest jedną z atrakcji Rynku Głównego, przy której turyści chętnie robią sobie zdjęcia.

mitoraj2
fot. Jakub Żak

Może Ciebie zainteresować

Nóż w krakowskich Sukiennicach

Zapewne znajdzie się wiele osób, które setki razy przechodziły przez krakowskie Sukiennice i nie zwróciły uwagi na pewien szczegół którym jest… tytułowy nóż w Sukiennicach. Zastanawiacie się gdzie on się…
Pan Twardowski - Legenda o Panu Twardowskim

Legenda o Panu Twardowskim

Widziałeś kiedyś szare plamki na księżycu? Krakowiacy mówią, że to dym z fajki Pana Twardowskiego. Zapytasz – A któż to i co on robi na księżycu? Siedzi tam już kilkaset…

Plac Szczepański

Zapewne nie ma takiej osoby, czy to studiującej, czy po prostu mieszkającej w Krakowie, która nie kojarzyłaby mieszczącego się w północno-zachodniej części Starego Miasta Placu Szczepańskiego. Plac dokładnie znajduje się…

Kościół św. Wojciecha

Swoim rozmiarem nie tworzy konkurencji dla innych krakowskich kościołów, wręcz przeciwnie – jest jedną z najmniejszych i najstarszych budowli sakralnych w Polsce. Turyści odpoczywają w jego cieniu, amatorzy zdjęć fotografują…

Obserwuj nas!

Instagram
TikTok

Najpopularniejsze o Krakowie

Reklama