Jedne z najstarszych firm na świecie znajdują się w Małopolsce

CiekawostkiMiejscaOkolice Krakowa
bochniawieliczka

Często utożsamiamy biznes i przedsiębiorczość z nowoczesnymi czasami, a koncept firm wydaje się być nieodłącznie związany z erą przemysłową i postprzemysłową. Czy jednak jest to prawda? Wystarczy zapoznać się z historią niektórych firm, aby zrozumieć, że to zjawisko jest o wiele starsze, niż mogłoby nam się wydawać.

Rzeczywiście, istnieje wiele firm na świecie, które przetrwały nie tylko dekady, ale wręcz stulecia, pokazując niezwykłą zdolność do adaptacji i przetrwania przez wieki. Niektóre z nich są świadkami najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości, przekształcając się i rosnąc, aby sprostać ewoluującym potrzebom społeczeństwa.

Raport Banku Korei na temat najstarszych firm na świecie

Według raportu opublikowanego przez Bank Korei w 2008 roku, który obejmował 41 krajów, 5586 firm było starszych niż 200 lata. Z nich 3146 (56%) znajduje się w Japonii, 837 (15%) w Niemczech, 222 (4%) w Holandii i 196 (3%) we Francji. Na czele listy najstarszych firm znajduje się Kongō Gumi, założone w 578 roku w Japonii i specjalizujące się w budownictwie, oraz Nishiyama Onsen Keiunkan, najstarszy na świecie działający hotel założony w 705 roku, który również znajduje się w „Kraju kwitnącej wiśni”​1​.

Kolejne trzy miejsca zajmowane są przez dwa japońskie hotele oraz Genda Shigyō – japońską firmę papierniczą założoną w 771 roku. Sumarycznie na tej liście znajdziemy dziesięć firm, które powstały przed datą powszechnie uznawaną za początek państwowości Polski (966 r. – data chrztu Polski).

Najstarsze firmy w Polsce – dwie z nich znajdują się pod Krakowem

Wśród najstarszych firm na świecie (założonych przed 1300 rokiem) znajdują się trzy firmy z Polski. Pierwszą z nich jest Kopalnia Soli w Bochni, założona w 1248 roku, drugą jest Kopalnia Soli w Wieliczce, założona w 1250 roku – obie znajdujące się w Małopolsce. Trzecią firmą jest Piwnica Świdnicka, restauracja założona w 1273 roku​1​.

Kopalnia Soli w Bochni
Kopalnia Soli w Bochni, autor: spacetech, stock.adobe.com

Kopalnia Soli w Bochni, jedna z najstarszych kopalni soli na świecie, została założona w 1248 roku. W 1990 roku kopalnia przestała wydobywać sól, ale nadal finkcjonuje jako atrakcja turystyczna. W 2013 roku kopalnia została dodana do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO jako rozszerzenie wpisu Kopalni Soli w Wieliczce z 1978 roku​2​. Kopalnia posiada główny korytarz komunikacyjny i transportowy, który łączy wschód z zachodem kopalni. Wydrążone komory, szyby i korytarze tworzą podziemne miasto otwarte dla zwiedzających. Największa z zachowanych komór została przekształcona w sanatorium, które może pomieścić do 300 osób​2​.

Kopalnia Soli w Wieliczce, założona dwa lata później, w 1250 roku, jest również jednym z najważniejszych zabytków Polski. W 1978 roku kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia oferuje różne atrakcje dla turystów, w tym podziemne trasy turystyczne, imprezy dla firm oraz uzdrowisko, które korzysta z unikalnego mikroklimatu kopalni do leczenia różnych chorób.

Kopalnia Soli w Wieliczce - kaplica św Kingi
Kopalnia Soli w Wieliczce – kaplica św Kingi, autor: EnricoPescantini , stock.adobe.com

Zarówno Kopalnia Soli w Bochni, jak i Kopalnia Soli w Wieliczce są wspaniałymi przykładami tego, jak firmy mogą przetrwać i dostosować się do zmieniających się czasów, a jednocześnie zachować swoje dziedzictwo i znaczenie dla społeczności lokalnej i globalnej. Te dwa miejsca nie tylko przetrwały wieki, ale również przekształciły się w atrakcje turystyczne, które przyciągają miliony odwiedzających z całego świata, przyczyniając się do rozwoju turystyki i gospodarki regionu.

 

Może Ciebie zainteresować

Kuna przy Kościele Mariackim w Krakowie

Tym razem przedstawimy Wam krakowską ciekawostkę związaną z Kościołem Mariackim. Zapewne wiele osób przechodząc obok tej bazyliki nie zauważyła ciekawego detalu, jakim jest kuna zamontowana przy prawym wejściu do Kościoła…

Pałac Sztuki

W 1854 roku w Krakowie, z inicjatywy Ambrożego Grabowskiego i Walerego Wielogłowskiego, powołano do życia pierwszą na ziemiach polskich i najstarszą w tej części Europy organizację skupiającą wokół siebie miłośników…

Nóż w krakowskich Sukiennicach

Zapewne znajdzie się wiele osób, które setki razy przechodziły przez krakowskie Sukiennice i nie zwróciły uwagi na pewien szczegół którym jest… tytułowy nóż w Sukiennicach. Zastanawiacie się gdzie on się…

Legenda o Wandzie, co nie chciała Niemca

Legenda o Wandzie, legendarnej władczyni Krakowa, jest jedną z najbardziej znanych opowieści z polskiego folkloru. Jednak nie każdy wie, że istnieje kilka wersji tej opowieści, które różnią się od siebie…

Obserwuj nas!

Instagram

Pogoda w Krakowie

Kraków, PL
11:11 pm, 19 kwietnia, 2024
7°C
zachmurzenie umiarkowane

Najpopularniejsze o Krakowie

Reklama