Jedne z najstarszych firm na świecie znajdują się w Małopolsce

CiekawostkiMiejscaOkolice Krakowa
bochniawieliczka

Często utożsamiamy biznes i przedsiębiorczość z nowoczesnymi czasami, a koncept firm wydaje się być nieodłącznie związany z erą przemysłową i postprzemysłową. Czy jednak jest to prawda? Wystarczy zapoznać się z historią niektórych firm, aby zrozumieć, że to zjawisko jest o wiele starsze, niż mogłoby nam się wydawać.

Rzeczywiście, istnieje wiele firm na świecie, które przetrwały nie tylko dekady, ale wręcz stulecia, pokazując niezwykłą zdolność do adaptacji i przetrwania przez wieki. Niektóre z nich są świadkami najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości, przekształcając się i rosnąc, aby sprostać ewoluującym potrzebom społeczeństwa.

Raport Banku Korei na temat najstarszych firm na świecie

Według raportu opublikowanego przez Bank Korei w 2008 roku, który obejmował 41 krajów, 5586 firm było starszych niż 200 lata. Z nich 3146 (56%) znajduje się w Japonii, 837 (15%) w Niemczech, 222 (4%) w Holandii i 196 (3%) we Francji. Na czele listy najstarszych firm znajduje się Kongō Gumi, założone w 578 roku w Japonii i specjalizujące się w budownictwie, oraz Nishiyama Onsen Keiunkan, najstarszy na świecie działający hotel założony w 705 roku, który również znajduje się w „Kraju kwitnącej wiśni”​1​.

Kolejne trzy miejsca zajmowane są przez dwa japońskie hotele oraz Genda Shigyō – japońską firmę papierniczą założoną w 771 roku. Sumarycznie na tej liście znajdziemy dziesięć firm, które powstały przed datą powszechnie uznawaną za początek państwowości Polski (966 r. – data chrztu Polski).

Najstarsze firmy w Polsce – dwie z nich znajdują się pod Krakowem

Wśród najstarszych firm na świecie (założonych przed 1300 rokiem) znajdują się trzy firmy z Polski. Pierwszą z nich jest Kopalnia Soli w Bochni, założona w 1248 roku, drugą jest Kopalnia Soli w Wieliczce, założona w 1250 roku – obie znajdujące się w Małopolsce. Trzecią firmą jest Piwnica Świdnicka, restauracja założona w 1273 roku​1​.

Kopalnia Soli w Bochni
Kopalnia Soli w Bochni, autor: spacetech, stock.adobe.com

Kopalnia Soli w Bochni, jedna z najstarszych kopalni soli na świecie, została założona w 1248 roku. W 1990 roku kopalnia przestała wydobywać sól, ale nadal finkcjonuje jako atrakcja turystyczna. W 2013 roku kopalnia została dodana do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO jako rozszerzenie wpisu Kopalni Soli w Wieliczce z 1978 roku​2​. Kopalnia posiada główny korytarz komunikacyjny i transportowy, który łączy wschód z zachodem kopalni. Wydrążone komory, szyby i korytarze tworzą podziemne miasto otwarte dla zwiedzających. Największa z zachowanych komór została przekształcona w sanatorium, które może pomieścić do 300 osób​2​.

Kopalnia Soli w Wieliczce, założona dwa lata później, w 1250 roku, jest również jednym z najważniejszych zabytków Polski. W 1978 roku kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia oferuje różne atrakcje dla turystów, w tym podziemne trasy turystyczne, imprezy dla firm oraz uzdrowisko, które korzysta z unikalnego mikroklimatu kopalni do leczenia różnych chorób.

Kopalnia Soli w Wieliczce - kaplica św Kingi
Kopalnia Soli w Wieliczce – kaplica św Kingi, autor: EnricoPescantini , stock.adobe.com

Zarówno Kopalnia Soli w Bochni, jak i Kopalnia Soli w Wieliczce są wspaniałymi przykładami tego, jak firmy mogą przetrwać i dostosować się do zmieniających się czasów, a jednocześnie zachować swoje dziedzictwo i znaczenie dla społeczności lokalnej i globalnej. Te dwa miejsca nie tylko przetrwały wieki, ale również przekształciły się w atrakcje turystyczne, które przyciągają miliony odwiedzających z całego świata, przyczyniając się do rozwoju turystyki i gospodarki regionu.

 

Może Ciebie zainteresować

Wieszcz, który spoczął w Krakowie

Pod „Adasiem” chociaż raz umawiał się prawdopodobnie każdy mieszkaniec Krakowa. Pomnik Adama Mickiewicza znajduje się miedzy Sukiennicami, a wlotem do ulicy Siennej. Konkurs na projekt tego monumentu wygrał polski rzeźbiarz…

Pałac Sztuki

W 1854 roku w Krakowie, z inicjatywy Ambrożego Grabowskiego i Walerego Wielogłowskiego, powołano do życia pierwszą na ziemiach polskich i najstarszą w tej części Europy organizację skupiającą wokół siebie miłośników…

Legenda o Wandzie, co nie chciała Niemca

Legenda o Wandzie, legendarnej władczyni Krakowa, jest jedną z najbardziej znanych opowieści z polskiego folkloru. Jednak nie każdy wie, że istnieje kilka wersji tej opowieści, które różnią się od siebie…

Kościół św. Wojciecha

Swoim rozmiarem nie tworzy konkurencji dla innych krakowskich kościołów, wręcz przeciwnie – jest jedną z najmniejszych i najstarszych budowli sakralnych w Polsce. Turyści odpoczywają w jego cieniu, amatorzy zdjęć fotografują…

Obserwuj nas!

Instagram

Pogoda w Krakowie

Kraków, PL
7:28 pm, 11 grudnia, 2023
5°C
słabe opady deszczu

Najpopularniejsze o Krakowie

Reklama