Głowa na Rynku Głównym w Krakowie

Znane
MitorajRynek Głównyrzeźba
mitoraj4
fot. Jakub Żak

Zapewne niejedna osoba umawiała się ze znajomymi na Rynku Głównym w Krakowie „przy Głowie”. Jest to w tym względzie alternatywa dla „Adasia” i Empiku. Jednakże kiedy powstała owa rzeźba przedstawiająca głowę i przez kogo została wykonana?

Rzeźba ta przedstawia spętaną twarz młodzieńca o pustych oczodołach i nosi nazwę ?Eros bendato?, co po polsku oznacza „Eros spętany”. Powstała ona w 1999 roku przez znanego polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja, którego rzeźby można oglądać między innymi  w takich miastach jak Paryż, Rzym, Mediolan, Lozanna. Ta warta około pół miliona euro rzeźba z brązu została podarowana miastu Kraków za darmo. W 2005 roku została ustawiona pod Wieżą Ratuszową i w tym miejscu stoi do dziś.

mitoraj
fot. Jakub Żak

Popularna „Głowa” od początku jest postawienia na płycie Rynku Głównego budziła w Krakowie skrajne emocje. Jedni uważali ją za element szpecący Rynek Główny w Krakowie, natomiast inni sądzili, że dobrze się w niego wpasowuje.   Obecnie większość przeciwników „Głowy” pogodziła się z jej obecnością i nie słychać już tak zdecydowanych głosów za usunięciem jej. Warto podkreślić, że „Eros spętany” jest jedną z atrakcji Rynku Głównego, przy której turyści chętnie robią sobie zdjęcia.

mitoraj2
fot. Jakub Żak

Może Ciebie zainteresować

Nóż w krakowskich Sukiennicach

Zapewne znajdzie się wiele osób, które setki razy przechodziły przez krakowskie Sukiennice i nie zwróciły uwagi na pewien szczegół którym jest… tytułowy nóż w Sukiennicach. Zastanawiacie się gdzie on się…

Studzienka im. Walentego Badylaka

Wchodząc na Rynek Główny w Krakowie od strony ulicy Sławkowskiej (lub ul. Szczepańskiej) na pewno zauważyliście znajdujący się tam hydrant, który zlokalizowany jest vis-a-vis Kamienicy Krzysztofory. Wspominamy o nim ze…

Legenda o Nawojce – kim była ta niezwykła dziewczyna?

Jest to opowieść o kobiecie nietuzinkowej – ambitnej, nieprzeciętnej, dążącej do wyznaczonego sobie celu za pomocą wszelkich dostępnych środków. Zdecydowanie wyprzedzała swoją epokę. Mowa o Nawojce. Jej historia jest owiana…

Obserwuj nas!

Instagram
TikTok

Najpopularniejsze o Krakowie

Reklama