Studzienka im. Walentego Badylaka

Ludzie
ludzieRynek Głównystudzienka

Wchodząc na Rynek Główny w Krakowie od strony ulicy Sławkowskiej (lub ul. Szczepańskiej) na pewno zauważyliście znajdujący się tam hydrant, który zlokalizowany jest vis-a-vis Kamienicy Krzysztofory. Wspominamy o nim ze względu na związaną z nim historię tragicznej śmierci Walentego Badylaka.

fot. Jakub Żak
fot. Jakub Żak

Walenty Badylak (pseudonim Szymon) był urodzonym w 1904 roku rzemieślnikiem i żołnierzem AK, który podczas okupacji służył w kompanii wywiadowczo-dywersyjnej Kedywu na terenie dawnego województwa krakowskiego. W dniu 21 marca 1980 roku w proteście przeciwko demoralizacji młodzieży, zniszczeniu rzemiosła oraz przeciwko zmowie milczenia wokół zbrodni dokonanej na polskich oficerach w Katyniu Walenty Badylak przypiął się do łańcuchem do studzienki na Rynku Głównym w Krakowiei dokonał aktu samospalenia.

Czyn ten został upamiętniony w 1990 roku poprzez tablicę pamiątkową, która znajduje się przy Studzience im. Walentego Badylaka na krakowskim Rynku Głównym.

fot. Jakub Żak
fot. Jakub Żak

Może Ciebie zainteresować

Legenda o Wandzie, co nie chciała Niemca

Legenda o Wandzie, legendarnej władczyni Krakowa, jest jedną z najbardziej znanych opowieści z polskiego folkloru. Jednak nie każdy wie, że istnieje kilka wersji tej opowieści, które różnią się od siebie…
Pan Twardowski - Legenda o Panu Twardowskim

Legenda o Panu Twardowskim

Widziałeś kiedyś szare plamki na księżycu? Krakowiacy mówią, że to dym z fajki Pana Twardowskiego. Zapytasz – A któż to i co on robi na księżycu? Siedzi tam już kilkaset…

Plac Szczepański

Zapewne nie ma takiej osoby, czy to studiującej, czy po prostu mieszkającej w Krakowie, która nie kojarzyłaby mieszczącego się w północno-zachodniej części Starego Miasta Placu Szczepańskiego. Plac dokładnie znajduje się…

Obserwuj nas!

Instagram
TikTok

Pogoda w Krakowie

loader-image
Kraków, PL
18:25, 30 października, 2024
temperature icon 14°C
zachmurzenie umiarkowane
Humidity 73 %
Wind Gust: 0 Km/h

Najpopularniejsze o Krakowie

Reklama