Stópka Królowej Jadwigi

Legendy
legendy

Tym artykułem rozpoczniemy nowy cykl tekstów, które przybliżą Wam krakowskie legendy. Pierwsza nasza opowieść związana jest z Królową Polski – św. Jadwigą Andegaweńską. Ta młoda Królowa znana była ze swej dobroci i działalności fundatorskiej. W Krakowie znana jest szczególnie z faktu, iż w testamencie zapisała wszystkie swoje kosztowności Akademii Krakowskiej (obecnie Uniwersytet Jagielloński).

Również z jej inicjatywy zaczęto budować Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie, zwany również Kościołem na Piasku (Piasek był dawną osadą znajdującą się przy Krakowie). I właśnie z budową tej świątyni związana jest opowieść o stópce Królowej Jadwigi.

Jak głosi legenda, Królowa Jadwiga często odwiedzała plac budowy i przyglądała się postępowi prac. Pewnego razu, podczas takich odwiedzin zauważyła bardzo smutnego kamieniarza. Jako że św. Jadwidze nie był obojętny los zwykłych ludzi, podeszła do niego i zapytała się, co jest powodem jego zmartwienia. Rzemieślnik wytłumaczył Królowej, że idąc do pracy musiał zostawić bardzo chorą żonę samą w domu, a w dodatku nie ma nawet pieniędzy na opłacenie wizyty medyka w ich domostwie.

Fot. Jakub Żak
Fot. Jakub Żak

Królowa Jadwiga bardzo przejęła się historią biednego kamieniarza. Chcąc mu pomóc postawiła swoją stopę na obrabianym właśnie przez mężczyznę kamieniu, a następnie odpięła od swojego trzewika złotą klamrę i podarowała ją smutnemu rzemieślnikowi. Ten ucieszony podziękował Królowej za jej dobroć. Wg jednej z wersji legendy, gdy kamieniarz następnego dnia przyszedł do pracy, na kamieniu zauważył odbicie stopy dokładnie w tym miejscu, gdzie Królowa Jadwiga postawiła swój trzewik w celu odpięcia złotej klamry. Zdziwiony mężczyzna szybko podzielił się innymi ludźmi swoją obserwacją, co zaowocowało wzmożeniem kultu św. Jadwigi Andegaweńskiej wśród jej poddanych. Wiele osób sądziło, że pod dobrocią Królowej nawet kamień mięknie.

Druga wersja tej krakowskiej legendy mówi, że następnego dnia po otrzymaniu złotej klamry kamieniarz na cześć Królowej wykuł w kamieniu odbicie jej stopy, a następnie wmurował go w ścianę świątyni. Gdy pokazał swoje dzieło innym ludziom, Ci nie chcieli uwierzyć, iż to odbicie stopy jest wykonane przez kamieniarza. Zamiast tego pośród poddanych Królowej zaczęła krążyć opowieść o cudzie, dzięki któremu pod stopą św. Jadwigi kamień zachował się jak glina.

Niezależnie odcisk stopy jest efektem cudu, czy jedynie dziełem wdzięcznego kamieniarza, do dziś możemy go podziwiać na ścianie Kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie.

Fot. Jakub Żak
Fot. Jakub Żak

Może Ciebie zainteresować

Legenda o Wandzie, co nie chciała Niemca

Legenda o Wandzie, legendarnej władczyni Krakowa, jest jedną z najbardziej znanych opowieści z polskiego folkloru. Jednak nie każdy wie, że istnieje kilka wersji tej opowieści, które różnią się od siebie…

Nóż w krakowskich Sukiennicach

Zapewne znajdzie się wiele osób, które setki razy przechodziły przez krakowskie Sukiennice i nie zwróciły uwagi na pewien szczegół którym jest… tytułowy nóż w Sukiennicach. Zastanawiacie się gdzie on się…

Kuna przy Kościele Mariackim w Krakowie

Tym razem przedstawimy Wam krakowską ciekawostkę związaną z Kościołem Mariackim. Zapewne wiele osób przechodząc obok tej bazyliki nie zauważyła ciekawego detalu, jakim jest kuna zamontowana przy prawym wejściu do Kościoła…

Dawny symbol firmy E. Wedel – chłopiec na zebrze

Kto z nas nie zna firmy E.Wedel – producenta wyrobów czekoladowych? Jest to firma, której słodkości są oferowane już od połowy XIX wieku. Więcej informacji o E. Wedel można znaleźć…

Obserwuj nas!

Instagram
TikTok

Pogoda w Krakowie

loader-image
Kraków, PL
01:06, 21 stycznia, 2025
temperature icon -1°C
zachmurzenie duże
Humidity 64 %
Wind Gust: 2 Km/h

Najpopularniejsze o Krakowie

Reklama